TARİHÇE

Tarihçe
 
Meltam'ın kökleri 1960'lı yıllara, firmamızın kurucusu ve yönetim kurulu başkanımız Melih Özeren'in babasının işlettiği eski Bursa'daki küçük bir dokuma atölyesine dayanmaktadır.

Kumaşa duyulan aşk ve Meltam'ın hikayesi, Melih Özeren'in bu küçük atölyede yaz tatillerinde babasına yardımcı olma çabaları ile başlar.

Bu adanmışlık ve mirasla Melih Özeren 1990 yılında, henüz yirmili yaşlarının başında bir şahıs ortaklığı şirketi kurarak kumaş ticaretine atılır. Böylece güvendiği yerli dokuma kumaş üreticilerine ve kumaş boyahanelerine en üst kalitede üretim yaptırıp, kumaşları Türkiye'nin üst düzey konfeksiyon üreticilerine ve kumaş toptancılarına pazarlayarak Meltam'ın temellerini atar.

Üretim serüveni ise; 1995 yılında bir taraftan güvendiği üreticilerle çalışmaya devam ederken, bir taraftan da kendine ait 4 dokuma makinasının alınması ve kurulumu ile başlayacaktır. Bu makinalarda üretilen ilk ürünler çamaşırlık saten kumaşlar olacak, daha sonra bu hassas kumaşların üretiminden edinilen tecrübelerle üretim özel abiyelik tafta ve saten dokuma kumaşlara doğru evrilecektir..

1997 yılına gelindiğinde daha profesyonel bir iş yapısına kavuşmanın zamanı gelmiştir, ve bugünkü ismi ile Meltam Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kurulur. O günden itibaren de Meltam'ın büyümesi duraksamadan devam etmektedir.

Firmamız kendine ait ilk üretim tesisine 2000 yılında yeni ve daha modern makinalara da yatırım yaparak taşınır. 2006 yılına gelindiğinde ise kendi üretim tesisini inşa ederek yeni tesisine taşınır ve makinalarının tamamını yenileyip makina sayısını arttırır. Böylece artık satışının büyük bir kısmını üretecek bir üretim potansiyeline kavuşmuş olur.

2010 yılına gelindiğinde ise Meltam yeni bir adım atarak Avrupa pazarlarına faaliyet göstermeye ve ürettiği kumaşları İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, ABD ve Avustralya gibi ülkelerdeki yeni müşterilerine direkt olarak ihracata başlar.

Üretime, yeniliğe, ve yaptığımız işe duyduğumuz tutku çok kısa bir zaman zarfında, 2013 yılında dünyanın en prestijli kumaş fuarı olan Premiere Vision Paris'e kabul edilmemizi ve katılımcı olmamızı sağlar.

2017 yılından itibaren sürdürülebilirlik kavramını geliştirdiğimiz ürünlerde ön plana çıkarmaya başlamamız, Türkiye’de kendi alanında koleksiyonunun önemli bir bölümünü sürdürülebilir hammadde kaynakları ile sunan firma olmamızı sağlar.

Bu süreçte gelişmesine devam eden firmamız 2019 yılında, iş akış ve süreç optimizasyonları da öncelenerek, en modern teknolojilerle estetik mimari ve dekorasyonu birleştirdiği yeni üretim tesisine taşınır.

Meltam bugün itibarı ile de, tamamı 2020 yılında yenilenmiş son teknoloji dokuma tezgahları, modern makina yatırımları ile üretim kapasitesini arttırmış bir şekilde; yetenekli, deneyimli, çalışkan ve azimli genç çalışan kadrosu ile birlikte, üretiminin halen %70'ini kendi bünyesinde gerçekleştiren; tüm dünyadaki üst düzey müşterilerine, bilgi birikimi, yaratıcılığını ve ürettiği en üst düzey kalitedeki kumaşları sunarak hizmet veren bir firma olarak çalışmalarına devam etmektedir.